Kaip išsinuomoti butą?

Būsto paklausa Lietuvoje yra didesnė nei bet kada. Yra daug nekilnojamojo turto savininkų, norinčių išnuomoti savo esamus butus, ir daug žmonių nori šiuos butus išsinuomoti. Tačiau viskas nėra taip paprasta, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Norint, kad viskas vyktų sklandžiai ir išvengtume neišspręstų ginčų ar nemalonių klausimų, būtina suprasti, kaip legaliai išnuomoti ar išsinuomoti butą ir gauti abipusę naudą. Šį straipsnį suskirstėme į dvi dalis ir išnagrinėsime, ko reikia legaliai buto nuomai.

Kaip išsinuomoti butą? Yra du būdai legaliai išsinuomoti būstą

Nuomotojai gali legaliai išnuomoti butą dviem būdais:

  • Įsigyti verslo liudijimą
  • Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų nuoma. Suteikti apgyvendinimo paslaugą (nakvynės ir pusryčių paslaugą). Nepirkite verslo liudijimo ir pasirašykite su nuomininku nuomos sutartį.

Pasirinkus verslo liudijimą, pirmame punkte nurodyta verslo liudijimo rūšis taikoma įprastų butų nuomai be papildomų paslaugų. Na, o punktas antrasis labiau tinka tiems, kurie nori savo butus surašyti AirB&B ar panašiose platformose ir suteikti ne tik nakvynę, bet ir maitinimą ar panašias paslaugas. Turint verslo liudijimą galima išrašyti sąskaitas, supaprastinti pajamų registravimą, mokėti GPM. Tokius verslo liudijimus kasmet įgyja maždaug 80-10 000 Lietuvos piliečių. Jeigu nuspręsite nesirinkti verslo liudijimo, galite paprasčiausiai vesti buhalteriją ir kitų metų eigoje, pildydami pajamų deklaraciją VMI, nurodyti pajamas, gautas iš būsto nuomos bei sumokėti 15% dydžio GPM nuo tų pajamų. Taip pat mokėsite fiksuotus mokesčius pagal vietą, kurioje nuomojate butą.

Nuo ko pradėti ieškoti nuomojamo buto?

Pirma, turėtumėte aiškiai apibrėžti savo biudžetą. Skelbime nurodyta kaina dar ne visa, nes vienuose skelbimuose komunaliniai mokesčiai neįskaičiuoti, kituose įskaičiuoti į nuomos kainą. 30% mėnesinių pajamų „į rankas“ rekomenduojama skirti nuomai, tad jei jūsų pajamos yra 1500 Eur, nuomos mokesčio nereikėtų mokėti daugiau nei 500 eur (su komunaliniais mokesčiais). Paprastai žmonės pirmiausiai ieško atitinkamo dydžio buto, o antroje vietoje žiūri į mikrorajoną, kuriame namai yra. Visgi mes patartume didelį dėmesį kreipti į visus paminėtus kriterijus, nes darydami kompromisus, ilgainiui vis tiek nebūsite patenkinti. Vidutiniškai būstą išnuomoti trunka apie 20-40 dienų, todėl galite panašiai laiko skirti paieškai ir neskubėti. Tikrai verta palaukti idealaus arba pačio geriausio varianto.

Lizingo svarba ir tolesni žingsniai, kuriuos turite žinoti

Primygtinai rekomenduojama pasirašyti nuomos sutartį, kurioje turi būti nurodytos ne tik svarbiausios pareigos ir atsakomybė (Jūsų ir nuomininko), bet ir atlyginimo dydis, ginčų sprendimo tvarka ir kiti svarbiausi niuansai. Tokios sutartys turėtų būti sudaromos su brokerio ar advokato pagalba. Tradicinių šablonų gali nepakakti. Žodiniais susitarimais pasitikėti nereikėtų, nes praktika rodo, kad kilus ginčams jų sprendimai būna painūs. Nuomojant butą svarbu žinoti kokias pareigas ir atsakomybes turite jūs ir nuomininkai. Negalite nevykdyti savo įsipareigojimų, bet tuo pačiu negalite leisti, kad savo pareigas, numatytas sutartyje, pažeistų butą besinuomojantys asmenys. Įregistravus nuomos sutartį galima „Registrų centre“ ir tai kainuos vos kelis eurus.

Išsprendę teisinius niuansus galite kurti skelbimus portaluose ir/ar socialiniuose tinkluose ir pradėti rengti vitrinas. Geriausią kainą nustatysite pagal esamas rinkas ir panašių objektų skelbimus, tačiau labiau patyrę rinkos ekspertai yra tikslesni – tai padaryti padės brokeris/tarpininkas. Labai svarbus dalykas, ką reikia žinoti nuomojant butą – ar verta imti verslo liudijimą? Čia reikia skaičiavimo. Paprastai, kuo didesnę sumą uždirbate, tuo labiau apsimoka imti verslo liudijimą. Tarkime, jeigu per mėnesį iš nuomos stabiliai uždirbate 400-500€, tikrai drąsiai galima imti verslo liudijimą. Bet, kadangi kiekviename mieste taikomi vis kitokie mokesčiai, vertėtų pasinaudoti VMI skaičiuoklėmis ir naujausia informacija, kad žinotumėte kaip legaliai išnuomoti butą palankiausiomis sąlygomis. Straipsnyje pateikta informacija yra rekomendacinio pobūdžio (parengta tinklaraštininkų), kiekvienu individualiu atveju būtina kreiptis į specialistus.