Žalioji energija: kas tai ir kaip ją naudoti namuose?
Elektros energija naudojama kiekvieno žmogaus kiekvieną dieną. Jos naudojimas jau tapo kasdienybė ir dauguma net nesusimąsto apie gyvenimą be jos. Elektros dėka žmonės poilsiauja, mėgaujasi patogumais, dirba ir visaip kitaip palengvina savo gyvenimą. Tobulinant pramonės ir buities infrastruktūrą atsiranda vis didesnis elektros poreikis, todėl žmonės pradėjo svarstyti kaip būtų galima šią energiją semtis natūraliu būdu naudojant gamtos stichijas. Taip gimė žalioji energija, kuri pasisemiama iš saulės šilumos, vėjo ar vandens.
Saulės energija per paskutinį dešimtmetį smarkiai išpopuliarėjo. Lietuvos laukuose vis daugiau ir daugiau galima pastebėti naujai atsirandančių saulės energijos kolektorių. Jų veikimo principas surinkti saulės skleidžiamą šilumos energiją ir ją perduoti kaip elektrios prietaisams pritaikytą energiją. Tokiu būdu elektrą pradėjo gaminti visi kas tik gali įsigyti kolektorius. Kai kurie namų šeimininkai savo stogus pradėjo kloti naujais kolektoriais, kurių dėka galima ne tik pasišildyti vandenį kasdieniams naudojimui ar kitaip aprūpinti renginius elektra, bet ir pradėjo iš to uždirbinėti. Elektros tiekimo sutarties perrašymas gali garantuoti, kad ateityje išlaidos už elektrą sumažės ar už ją mokėti visai nereikės. Tai ilgainiui atsiperkanti investicija, kurios dėka tolimoje ateityje, būnant pensininkais nereikia sukti galvos dėl padidėjusios elektros energijos kainos.
Vėjo energija gaunama specialiomis, milžiniškomis vėjo jėgainėmis. Jėgainių efektyvumas priklauso nuo kelių aspektų: geografinės padėties, klimato bei reljefo. Visi šie aspektai daro didelę įtaką vėjo malūnų sparnų sukimuisi, o kuo apsukos didesnės, tuo ir energijos prisikaupia daugiau. Šis elektros gaminimo būdas truputį brangesnis nei prieš tai minėtas, tačiau daugumoje valstybių efektyvesnis, ypač tokiose kur saulės spindulių nėra daug, o vėjas stiprus ir pastovus. Tokį energijos gavimo būdą renkasi šiaurietiškos bei kalnuotos valstybės, kurios ir pasižymi stipriu vėju.
Vandens energija gaunama iš specialių jėgainių, kurios reaguoja į vandens srovę ir bangas. Jų jėga stumdo specialius stumoklius ir taip generuojama elektra. Šis energijos generavimas brangiausias iš visų išvardintų ir reikalauja specialių lokacijų. Norint efektyvaus rezultato reikalingos sraunios upės arba specialiai įrengti kanalai, kur būtų reguliuojamas vandens kiekis bei specialūs vandens malūnai surinktų srovę bei ją sugeneruotų kaip elektros energiją.
Taigi, ieškantiems investicijų idėjų rekomenduojama pasidomėti investicija į atsinaujinančią elektros energiją. Tai gali būti saulės spindulių, vėjo ir vandens srovių specialūs kolektoriai ir jėgainės. Tokiu būdu galima ne tik sutaupyti elektros išlaidas įmonei ar būstui bet ir iš to pasipelnyti, o svarbiausia padėti planetai atsisakant iškastinio kuro deginimo. Naudojant saulės kolektorius pilnu pajėgumu sumažinamas anglies dioksido pasklidimas ore, o tai gamtai padeda kovoti su žalingais veksniais.