Grįžimas į darbo vietą: darbo vietų pritaikymas ir darbuotojų apsauga epidemijos laikotarpiu
Darbo saugos analizė ir saugi darbo aplinka turi būti atliekama kiekvienoje darbo vietoje. Jei darbo sąlygos kelia pavojų darbuotojų sveikatai ar gyvybei, už darbuotojų saugos reikalavimų nesilaikymą bus baudžiama administracines teises pažeidžiančiomis procedūromis. Jei darbo sąlygos kelia grėsmę darbuotojų sveikatai ar gyvybei, atsako darbdavys. Siekiant išvengti šių nepatogumų, rekomenduojama samdyti profesionalius darbuotojų saugos ekspertus.
Darbo drabužiai turi būti sertifikuoti ir siūti laikantis visų specialių reikalavimų. Pavyzdžiui, statybų pramonėje naudojami drabužiai turi būti patvarūs, ilgaamžiai, lengvai skalbiami, šilti (jei dirbama šaltuoju metų laiku), atsparūs dilimui ir atsparūs plyšimui. Svarbiausia yra apsaugoti darbuotojų odos paviršių nuo įbrėžimų ir sužalojimų.
Darbo įstatymas įpareigoja, kad darbdavys privalo pasirūpinti, kad jo pavaldinių darbo saugos priemonės būtų tinkamos. Ar atsakingai šio reikalavimo laikomasi, tikrina atitinkamos darbo saugos inspekcijos. Tačiau už minėtą įstatymą daug svarbesnė tiesa yra – už savo saugumą pirmiausia turi pasirūpinti pats žmogus, ir, žinoma, jo darbdavys. Darbo saugos priemones rasite čia: https://www.atvila.lt/. Internetinėje parduotuvėje yra daugybė prekių, kurios pritaikytos bet kokiai sunkiai situacijai ir darbui, pvz. suvirintojo rūbai iš „Atvila”.
Apie darbą Covid-19 laikotarpiu
Prasidėjus naujojo koronaviruso sukeliamos ligos COVID-19 pandemijai, Europos Sąjungos (ES) valstybėse narėse buvo įgyvendinta įvairių priemonių šios ligos plitimui stabdyti, įskaitant su darbo vietomis susijusias priemones. Ši krizė daro didelį poveikį darbo sričiai, todėl visos visuomenės grupės, įskaitant įmones, darbdavius ir socialinius partnerius, turi imtis tam tikrų veiksmų, kad apsaugotų darbuotojus, jų šeimos narius ir visą visuomenę.
Priemonių pobūdis ir mastas apima judėjimo ribojimus ir nebūtinų veiklų stabdymą, taip pat asmenų skaičiaus vienoje vietoje ribojimus, tam tikrų veiklų draudimą ir reikalavimą laikytis asmens higienos priemonių. Šių priemonių taikymas gali skirtis priklausomai nuo pandemijos dinamikos, sektoriaus, profesijos ar asmens sveikatos būklės. Dėl šių priemonių taikymo darbuotojų gali būti reikalaujama dirbti iš namų arba likti namuose, jei jų darbas negali būti atliekamas nuotoliniu būdu.
Kiekvienas dirbantis pandemijos metu, privalo dėvėti apsauginius rūbus – tokius kaip kaukė, respiratorių, jei reikia susitikti su sergančiais, reikia dėvėti ir pirštines bei dezinfekuotis rankas kuo galima dažniau, tai padės išvengti susirgimo virusu.
Žmonėms, kuriems savo darbe tenka fiziškai bendrauti su daugeliu kitų žmonių, kyla didžiausias pavojus užsikrėsti COVID-19. Be sveikatos priežiūros, stacionariosios globos ir priežiūros namuose paslaugas teikiančių darbuotojų, pagrindiniai darbuotojai, kuriems kyla didesnis pavojus, yra tie, kurie verčiasi maisto produktų tiekimu ir mažmenine prekyba, teikia atliekų surinkimo, komunalines paslaugas, dirba policijoje ir apsaugos bei viešojo transporto srityje ir pan.
Svarbu, kad jūs laiku pasitartumėte su savo darbuotojais ir (arba) jų atstovais ir už darbuotojų sveikatą ir saugą atsakingais atstovais dėl planuojamų pokyčių ir dėl to, kaip laikinieji procesai bus praktiškai įgyvendinami. Bendradarbiavimas su savo darbuotojais vertinant riziką ir rengiant atsakomąsias priemones yra svarbi gerosios sveikatos ir saugos praktikos dalis. Už sveikatą ir saugą atsakingi atstovai, taip pat sveikatos ir saugos klausimus sprendžiantys komitetai turi unikalią galimybę padėti planuoti prevencines priemones ir užtikrinti, kad jos būtų sėkmingai įgyvendinamos.