Populiariausios stogo dangų rūšys – apžvalga

Stogo danga yra vienas svarbiausių pastato konstrukcijos elementų, nes apsaugo vidų nuo atmosferos poveikio. Tai ir simboliškai laikoma namų tvirtumo bei kokybės simboliu. Ne veltui juk sakoma „Stogas virš galvų.“.

Labai svarbu pasirinkti tinkamą stogo dangos tipą savo namui, atsižvelgiant Lietuvos klimatą, medžiagų bei darbo kainą ir bendrą estetiką. Esant tiek daug galimybių, gali būti sudėtinga nustatyti, kuri stogo danga ir kuris jos tipas geriausiai atitinka jūsų poreikius. Šiame straipsnyje apžvelgsime populiariausius stogo dangų tipus, jų savybes, privalumus ir trūkumus, kad padėtume jums priimti patį racionaliausią sprendimą.

Betono čerpės

Betoninės čerpės gaminamos iš cemento, smėlio ir vandens mišinio (t.y. cemento) ir yra populiari stogo dangos medžiaga Lietuvoje bei likusioje Europoje. Betoninės čerpės pasižymi ilgaamžiškumu, jų tarnavimo laikas – 30-50 metų. Jos taip pat atsparios ugniai, krušai ir vėjui, todėl Lietuvoje b8tų ne taip lengva rasti atsparesnį variantą.

Šios plytelės/čerpelės būna įvairių formų, dydžių ir spalvų, be to, gali imituoti kitų stogo dangų, pavyzdžiui, šiferio ar keraminių čerpių, išvaizdą. Jos suteikia unikalų stilių.

Vienas iš šios dangos trūkumų yra jos svoris. Dėl šios priežasties įrengti jas gali būti sunkiau ir brangiau. Ne visi stogai ir konstrukcijos tam tinka.

Apskritai betoninės čerpės yra patvarus ir stilingas stogo dangos variantas, tačiau, jos gali būti tinkamos ne visiems namams.

Tradicinės, keraminės čerpės

Keraminės čerpės stogdengių visoje Europoje naudojamos šimtmečius ir šiandien vis dar išlieka tokios pat populiarios. Jos gaminamos iš aukštoje temperatūroje degto molio. Keraminės čerpės būna įvairių stilių ir spalvų, todėl jas galima laikyti pakankamai universaliu sprendimu. Visgi, jos visada atrodo elegantiškai ir klasiškai. Nors įmanoma derinti tokį stogą prie modernios architektūros stiliaus, jis vis tiek atrodo kaimiškiau, mena Britaniją, Vakarų Europą, Vokietiją, Austriją…

Keraminės čerpės džiugina ilgaamžiškumu ir, tinkamai prižiūrint, gali tarnauti iki 100 ir daugiau metų. Jos atsparios ugniai, kenkėjams ir puvimui bei gali atlaikyti ekstremalias oro sąlygas, įskaitant stiprų lietų ir sniegą. Be to, keraminės plytelės pasižymi puikiomis izoliacinėmis savybėmis, todėl vasarą namuose būna vėsiau, o žiemą – šilčiau.

Visgi yra ir neigiamų niuansų. Tokios čerpės yra sunkokos, todėl jos tinka ne visiems stogams. Be to, reikia nemažo šlaito, o ir piniginę tokia danga patuštins neblogai. Nepaisant šių trūkumų, keraminės čerpės yra patvari, patraukli ir ilgaamžė stogo danga. Norintys tokios gražios estetikos, tačiau nenorintys mokėti tiek daug, renkasi alternatyvas, imituojančias keramikos išvaizdą.

Skardos lakštai

Lietuvoje skardiniai stogai yra populiariausi. Kodėl taip yra? Atsakymų ilgai ieškoti nereikia, nes viskas paprasta. Tai – pakankamai patvari ir nebrangi stogo danga, siūlanti didelę dizaino įvairovę. Metalinės stogo dangos lakštai gaminami iš įvairių metalų. Dažniausiai sutiksime plieną, aliuminį ir varį.

Numatomas metalinių stogo dangų lakštų tarnavimo laikas priklauso nuo naudojamos medžiagos ir aplinkos sąlygų. Plieninės stogo dangos lakštai gali tarnauti apie 30 – 50 metų, o jeigu gerai prižiūrimi – net ir ilgiau.

Tokius lakštus galima pritvirtinti prie beveik bet kokio stogo nuolydžio, tačiau mažiausias reikalingas nuolydis priklauso nuo lakštų tipo ir gamintojo rekomendacijų.

Metalinių stogo lakštų privalumai: ilgaamžiškumas, energijos vartojimo efektyvumas, atsparumas ugniai ir nedidelė reikalinga priežiūra. Tačiau per stiprų lietų ar krušą jie gali būti triukšmingi, tad reikia daugiau geros izoliacijos. Na, o jei namas stovi po medžiu ir į stogą atsitrenkia nukritusi šaka ar sunkesnis daiktas, galima neišvengti įlenkimų.

Bituminė stogo danga

Bituminės čerpės būna pagamintos iš asfalto ir stiklo pluošto arba organinės medžiagos. Kartais jos vadinamos asfalto čerpėmis ir yra populiarus daugelio namų savininkų pasirinkimas Rytinėje ir Centrinėje Europos dalyje bei kitose ES šalyse. Numatomas bituminių čerpių tarnavimo laikas yra apie 20-30 metų, priklausomai nuo čerpių kokybės ir priežiūros.

Pirkėjams netrūks spalvų ir tekstūrų kataloguose, todėl įmanoma priderinti sprendimą skirtingiems architektūriniams stiliams. Tokios čerpelės dažnai naudojamos ant šlaitinių stogų ir gali būti montuojamos kai nuolydis siekia vos 10 laipsnių. Jos yra lengvos ir paprastai valdomos, jas nesunku sumontuoti.

Patraukli kaina ir didelis atsparumas atmosferos poveikiui – dar du dideli privalumai. Tačiau jos nėra tokios ilgaamžės kaip kai kurios kitos stogo dangos medžiagos, todėl laikui bėgant gali skilinėti. Jos taip pat gali būti jautrios augmenijai (samanoja) ir per metus turi tendenciją blukti ar pakeisti spalvą.